Offering you a complete choice of products which include 28x28inchsquare frp manhole covers 5 ton, 30x30inchsquare frp manhole covers 5 ton, 32x32inchsquare frp manhole covers 5 ton, 21x21inchsquare frp manhole covers 5 ton, 26x26inchsquare frp manhole covers 5 ton and 42x42inchsquare frp manhole covers 5 ton.
₹ 5550.0 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 710x710 mm (28x28 in) |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Ivory |
| Features | SS Lifting Handles, Anti-Slip Surface, Locking Facility, UV Resistant |
₹ 8175.0 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 750x750 mm (30x30 in) |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | SS Lifting Handles, UV Resistant, Locking Facility, Anti-Slip Surface |
30X30 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, They Ensure Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, They Are Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
₹ 9500.0 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 32X32 Inch |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Black |
| Features | Anti-Slip Surface, SS Lifting Handles, UV Resistant, Locking Facility |
₹ 3465.0 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 21X21 Inch |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | White |
| Features | UV Resistant, Anti-Slip Surface, SS Lifting Handles, Locking Facility |
₹ 4915.0 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 26X26 Inch |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | UV Resistant, Anti-Slip Surface, Locking Facility, SS Lifting Handles |
26X26 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, They Ensure Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, They Are Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 42X42 Inch |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Features | Anti-Slip Surface, UV Resistant |
42X42 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, They Ensure Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, They Are Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 300x300 mm (12x12 in) |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | Anti-Slip Surface, Locking Facility, SS Lifting Handles, UV Resistant |
12X12 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, They Ensure Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, They Are Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 15X15 |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | SS Lifting Handles, Anti-Slip Surface, Locking Facility, UV Resistant |
15X15 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, They Ensure Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, They Are Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 450x450 mm (18x18 in) |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | Anti-Slip Surface, SS Lifting Handles, UV Resistant, Locking Facility |
18X18 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, They Ensure Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, They Are Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 20X20 Inch |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | Anti-Slip Surface, SS Lifting Handles, Locking Facility, UV Resistant |
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 600x600 mm (24x24 in) |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Grey |
| Features | Anti-Slip Surface, Locking Facility, SS Lifting Handles, UV Resistant |
24X24 Inch Square FRP Manhole Covers 5 Ton By Simtex Provide Reliable And Lightweight Performance For Light Duty Applications. Manufactured From High Quality Fiber Reinforced Plastic, It Ensures Excellent Corrosion Resistance, Easy Handling, And Long Service Life. Marketed By Simtex Industries Pvt Ltd, It Is Ideal For Gardens, Footpaths, And Residential Drainage Areas.
Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Clear Opening Size | 900x900 mm (36x36 in) |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Brand | Simtex |
| Color | Black |
| Features | UV Resistant, Anti-Slip Surface, SS Lifting Handles, Locking Facility |
Gopal Patel (Owner)
Simtex Industries Private Limited
Radhe Industrial Zone, Plot No. 4/40-41-42, Survey No. 99-1-2 100/P, Veraval Shapar, Pardi
Rajkot - 360024, Gujarat, India