Our product range includes a wide range of 12x12 inch frp square manhole cover.
₹ 1015.00 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2.5 Tonne |
| Clear Opening Size | 300x300 mm (12x12 in) |
| Size (Clear Opening) | 300x300 mm (12x12 in) |
| Size | 12 x 12 Inches |
| Shape | Square |
| Cover Type | Solid Top |
| Material / Manufacturing Process | FRP (Handmade) |
| Usage/Application | Construction |
| Material | FRP |
| Capacity | 2.5 T |
| Weight | 3.0 kg |
| Color | Grey |
| Features | UV Resistant, Anti-Slip Surface, SS Lifting Handles |
| Is It Anti Corrosive | Anti Corrosive |
| Brand | Simtex |
| Country of Origin | Made in India |
We are proficient provider of supreme quality 12x12 Inch FRP Square Manhole Cover that is manufactured using high grade raw material and the latest technology. Our provided cover is highly appreciated by our clients for its wide applications in road & street areas for covering manholes. In addition to this, we also provide customization for this cover in terms of sizes and thickness as per the detailed specifications of our clients. Our esteemed clients can avail this cover from us at industry leading prices.
Gopal Patel (Owner)
Simtex Industries Private Limited
Radhe Industrial Zone, Plot No. 4/40-41-42, Survey No. 99-1-2 100/P, Veraval Shapar, Pardi
Rajkot - 360024, Gujarat, India